OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

VÝCHOVA

 

Výchova

Aj keď má nemecký ovčiak vlohy k poslušnosti vrodené, jedine výchovou sa z neho stane správny spoločník človeka. Správne vychovaný ovčiak sa rád zoznamuje s ľuďmi aj s inými zvieratami.

Vychovávať nemeckého ovčiaka je najúčinnejšie od mladosti, kedy je tvárnejší- a koniec koncov aj fyzicky lepšie ovládateľnejší.

Pre bezproblémové spolužitie psa s ľuďmi je základným predpokladom už samotný výber šteňaťa a to od takého chovateľa, ktorý už od tretieho týždňa umožňoval šteňatám zoznamovať sa s rôznymi podnetmi aj mimo pelech zdieľaný s matkou a súrodencami: v dome, v byte, s rôznymi ľuďmi, deťmi i zvieratami. Po skončení vštepovacej fázy okolo siedmeho týždňa veku šteňaťa má už ďalší vývoj psa v rukách nový majiteľ; je to obdobie nemenej dôležitej socializácie.

Socializácia k ľuďom i zvieratám je odmala nutná. Už sme sa zmienili, že nemecký ovčiak môže s nevôľou znášať to, že sa jeho pán venuje cudziemu psovi alebo inému zvieraťu. Od chvíle, keď sa šteňa ocitne v novej rodine, je potrebné ho na podobné situácie zvykať a nevhodné reakcie včas usmerňovať. Pokiaľ v rodine nie sú mačky alebo úžitkové domáce zvieratá, je potrebné vyhľadávať správne príležitosti a správanie šteňaťa pri nich regulovať.rovnako tak je treba čas od času zájsť so šteňaťom do lesa alebo na rušnú mestskú ulicu; nikdy sa dopredu nedá odhadnúť, akým situáciám bude musieť pán so psom v budúcnosti spoločne čeliť, aj keď sa práve teraz môžu zdať len ťažko pravdepodobné.

S výberom šteňaťa správnej povahy by mal záujemcovi pomôcť chovateľ, ktorý lepšie odhadne, ktorým smerom sa bude charakter konkrétneho zvieraťa pravdepodobne ďalej vyvíjať. U nemeckého ovčiaka sa neoplatí podľahnúť ani ustrašeným psím očiam, ani apatickému alebo naopak razantnému správaniu. Ak si budúci majiteľ doposiaľ bez skúseností vyberie z vrhu dominantné šteňa, mal by sa včas obrátiť na odborníkov, ktorí ho naučia, ako so psom jednať. Tam, kde to je len trochu možné, dobre pomáhajú rôzne psie škôlky, jedno- aj viacdňové výcvikové kurzy alebo dlhšie. Prázdninové spoločné pobyty, ktoré sú mimochodom viac než vhodné pre všetkých psov bez ohľadu na plemeno alebo povahu už z toho dôvodu, že sa naučia vzájomnej komunikácii a hlavne sa ujasnia ako sa v podobných psích zoskupeniach určuje hierarchia. A pretože každý potenciálny majiteľ nemeckého ovčiaka by mal mať už vopred jasno, akej práci alebo športu sa chce a môže so svojim psom venovať, určite si včas zistil, ktoré možnosti podobných aktivít sa v okolí ponúkajú a ešte pre vlsastným výcvikom sa so šteňaťom zúčastní akcií organizovaných príslušnými zväzmi; pomôže to ako pánovi, tak psovi. Počas výchovy do skončenia socializačnej fázy ( cca do 14. týždňa ) je majiteľ psovi vzorom a oporou, či chce, alebo nechce. Každé iné správanie ako rozhodné a dôsledné psa zneistie a je možné, že po čase sa pokúsi nastoliť iný režim, bohužiaľ pod vlastným vedením. Je teda potrebné, aby pes uznával už od šteňacieho veku autoritu pána a choval sa v budúcnosti rovnako vyrovnane, ako sám vodca svorky.

Zastavíme sa ešte u dôslednosti: znamená to nedovoľovať predtým zakázané, neodvolávať povely alebo ich nechávať splnené len napoly. Pes nechápe, že dnes nesmie na gauč, pretože má laby od blata, alebo vyskakovať na paničku, ktorá si práve obliekla pančucháče. Dôsledná musí byť navyše celá rodina.

To, že sa má pes odmeňovať pochvalou, pohladením, obľúbenou hrou alebo maškrtou, je dobre známe. Menej sa však hovorí o trestoch. U nemeckého ovčiaka platí rovnako ako u ostatných plemien, že trestať sa má tesne po nežiaducom správaní, nie teda, keď už pes zameral pozornosť iným smerom alebo dokonca, keď pán príde popoludní domov z práce. Aj keď niektoré psy vyzerajú, že sa cítia previnilo, skôr sú ústráchané, pretože si spájajú príchod pána s trestom.

Trestom by si pán rozhodne nemal vybíjať svoju zlosť nad znečisteným kobercom alebo ohryzenou knihou. Aj keď je to nikedy ťažké, trestať sa nemá preto, aby sa človek dostal z afektu, ale len a len z rýdzo výchovných dôvodov. Keď potrestaný pes poslušne zalezie do búdy alebo olizne pána v geste podriadenosti, treba sa prekonať a nastoliť opäť priateľskú pohodu.

Účinnejšie ako trest je samozrejme predchádzanie nežiaducemu správaniu. Ak sa pes pod dohľadom chystá k niečomu už skôr zakázanému, dá sa povelom včas zaraziť alebo sa mu môže ponúknuť lákavejšia alternatíva; ak denne zlikviduje po dobu pánovej neprítomnosti jeden pár topánok, je najvyšší čas naučiť sa upratovať ich do skrinky.

Pri výchove sa občas stáva, že pán niektoré povely prednáša tak často a tak bezúčelne, že sa stratil ich pôvodný význam. Preto nielen pes, ale aj človek musí byť stále sústredený a napríklad povel „Fuj“ má vyslovovať len vtedy, ak je pes na dosah alebo na vodidle a prípadné nevyhovenie sa tak dá prakticky a okamžite „dožiadať“.

To, čo patrí k základnej výchove, sa líši od rodiny k rodine a od plemena k plemenu. Aj u nemeckých ovčiakov by sem rozhodne malo patriť zachovávať čistotnosť v byte, nenaháňať mačky, neťahať na vodidle, neskákať na ľudí, nevrčať pri miske s krmivom, neokupovať pánov gauč a nežobrať pri stole. ( Planéta zvierat, 2011 )