OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Zdravie

        

                                                                                                                                                           Nemeckého ovčiaka môžeme pridať ku skupine veľkých a rýchlo rastúcich plemien, u ktorých sa často objavujú odchýlky v napojení kostí a kĺbov.Medzi túto skupinu ochorení patrí najznámejšia DBK, dysplázia bedrových kĺbov, kedy hlavica stehennej kosti nedosadá optimálne do jamky bedrovej kOsti. Táto porucha je čiastočne dedičná, ale môžu k nej prispieť aj ďalšie okolnosti- napr. systematické preťažovanie, pošmyknutia na hladkom povrchu, prevratný rast, obezita alebo nesprávna strava. Problém sa dá v niektorých prípadoch riešiť operatívne, čo je však náročné na vykonanie aj financovanie; častejšie sa preto dysplázia rieši liekmi tíšiacimi bolesť a diétou, aby pes zredukoval zbytočnú záťaž kĺbov.

Šteňatá NO trpia tzv. rastovými bolesťami, ktoré sa de facto prejavujú rovnako ako u DBK ( bolesťami pri vstávaní, dotykoch a chôdzi ). Ako prevencia platí strava chudobnejšia na bielkoviny ( t.j. bránenie rýchlemu rastu ), dostatok odpočinku, lieky pod dohľadom veterinára a často absolútny pokoj na dlhé obdobie.

Ďalším zdravotným problémom u NO bývajú ťažkosti s chrbtom: vyskočenie stavca ( hernom ), bežné opotrebenie alebo bolesť pri podchladení chrbta. U sedemročných a starších psov NO sa môže objaviť degeneratívne nervové ochrnutie, pri ktorom najprv paralýza ochromí zadné nohy a proces ďalej postupuje. Ochorenie nie je bolestivé, ale nádej na vyliečenie je mizivá. Ako prevencia slúži vyvážená strava, primeraný dostatok pohybu a nepodceňovanie nachladnutia a premoknutia. 

Na americkom kontinente sa vyskytujú niektoré choroby vo väčšej miere než v Európe, napr. porucha funkcie hypofýzy ( trpasličí vzrast ), porucha funkcie pankreasu ( nedostatočná produkcia tráviacich enzýmov ) alebo von Willebrandova choroba- dedičné ochorenie krvi.

Suky NO môžu mať po piatom roku života sklony k zápalom maternice. Tie sú dvojakého druhu: otvorený zápal sa prejavuje častejším pitím, zvýšením krvného tlaku, matne sfarbeným výtokom. O niečo zákernejší je uzavretý zýpal, ktorý nie je sprevádzaný výtokom a je teda majiteľom často prehliadaný. Včas neliečený zápal maternice môže byť bohužiaľ smrteľný.

Psy zas mávajú pomerne často zápaly predkožky, prejavujúce sa žltozeleným výtokom. O čo menej bolestivé sú, o to bývajú úpornejšie. Zápaly predkožky sa zvyčajne nedajú vyliečiť úplne, v medziach sa udržiavajú pravidelným oplachovaním v medicinálnom roztoku.

Čistením uší sa dá čiastočne predchádzať zápalom uší. Je vhodnejšie používať špeciálne vodičky ako vatové tyčinky, ktoré sa napokon neodporúčajú nikomu, tým skôr nie psom. Ušný maz sa ich pričinením nedostáva von, ale naopak hlbšie  a užšie do ucha a ešte môže tyčinkou neopatrný majiteľ psa pri každom jeho neúmyselnom pohybe poraniť. Pokiaľ pes potriasa hlavou, otiera sa ušami o podložku alebo si ich škriabe labami, s najväčšou pravdepodobnosťou trpí ušným roztočom. To si každý ľahko overí, pretože napadnutie roztočomi je sprevádzané páchnucim tmavým výtokom.

Ostatné choroby sú rovnako bežné u NO ako u iných plemien psov: sú to predovšetkým rôzne alergie vrátane potravinových, preplnené análne žliazky, hnačky i občasné torzie žalúdka ( pretočenie žalúdka ).

( Planéta zvierat, 2011)