Založiť novú webovú stránku alebo e-shopChcem nový web

Loran

 

image

Dátum narodenia: 9.7.2009

Výška v kohútiku: 63 cm

Váha: 42 kg

 

Loran je pes s krátkou srsťou čierno pálenej farby. Jeho srsť vyniká krásne sýtym pigmentom. 

Je to stredne veľký, stredne silný, temperamentný až prudký pes so silným záujmom o všetko, čo sa hýbe. Tiež všetko rád skúma a overuje nosom. Je ostražitý a vnímavý na každú zmenu v jeho teritóriu a teda veľmi dobre stráži ale zbytočne nešteká. Má na všetko vlastný "názor". No napriek tomuto popisu je to lojálny, oddaný a prítulný pes voči členom rodiny / voči cudzím je nedôverčivý /.

Nie je to jednoduchý jedinec na vedenie napr. pre človeka, ktorý nikdy psa nemal, práve pre svoj sklon k prudkým reakciám a presadzovaniu si vlastnej vôle. Prvé dva roky jeho života bol až hyperaktívny a takmer neunaviteľný ako asi všetky jedince takýchto pracovných plemien. Takže mi dával poriadne zabrať. Práve za tie prvé dva roky som sa toho takpovediac za pochodu najviac naučila aj keď za cenu výchovných chýb, hlavne čo sa socializácie týka. No ako sa hovorí nikto učený z neba nespadol a je to môj prvý NO takže dúfam, že ak bude v budúcnosti ďalší, tak získané skúsenosti zúročím. :) 

Lorana mám bez PP ( bez papierov; bez papierov o pôvode ) a v čase, keď som si ho zaobstarávala som nemala dostatočné vedomostí a skúseností čiže som netušila, čo všetko sa ukrýva pod pojom pes s PP. Vtedy som sa mylne domnievala, že si takých psov kupujú len ľudia, ktorí plánujú so psami chodiť na výstavy a pod. No za pojmom pes s PP sa ukrýva omnho viac než len to, že sa s takým psom môžete zúčastniť výstav ide hlavne o cielený chov zameraný jednak nie len na exteriér psa ale tiež na zdravie, povahu a udržanie želaných vlastností plemena o ktorých hovorí štandard. Toto všetko žiaľ pes kúpený bez PP nemusí spĺňať, viac: http://www.spektrumzdravi.cz/mazlicci/porizeni-psa-co-jsou-mnozirny-psu-a-k-cemu-slouzi-prukaz-puvodu

U mňa je to prvý a zároveň posledný pes bez PP. Svojho psa milujem aj napriek tomu, že papiere nemá, ale milujem aj plemeno nemecký ovčiak ako také už od svojho detstva a chcem preň len to najlepšie a to chov bez papierov za účelom zisku rozhodne nie je. Po tom, ako som získala informácie o tom, čo papiere obnášajú už ani iný postoj mať nemôžem. Vždy, keď počujem niekoho tvrdiť, že toto plemeno je bezhlavo agresívne a pod., tak ma to strašne mrzí a tuším, že aj za tento mýtus môžu práve chovy bez PP a tiež nevedomosť majiteľov psov, ktorí sa svojim psom nevenujú a čakajú, že im z nich vyrastie komisár Rex a tiež nevedomosť toho, čo toto plemeno skutočne potrebuje. Plemeno nemecký ovčiak je celosvetovo jedno z najčastejšie chovaných plemien a jeho obľube sa niet čo čudovať vzhľadom k tomu, že je to všestranne využiteľný, vysoko cvičiteľný a spoľahlivý pes. No popularita jeho chovu zároveň nahráva do kariet práve množiteľom ktorým ide iba o zisk a produkujú tak jedince bez PP, ktoré sú často iba akousi napodobeninou nemeckého ovčiaka. Sú to často jedince, ktoré nemajú ani ušľachtilý vzhľad a čo je ešte horšie vyskytujú sa u nich nežiadúce povahové rysy ako napr. prudkosť, nervozita a agresivita. Takže ak si chcete zaobstarať psa, ktorý bude Vašim spoľahlivým spoločníkom dobre si rozmyslite odkiaľ si šteniatko kupujete.

TOPlist