Založiť novú webovú stránku alebo e-shopChcem nový web

Využitie

 

Využitie

Vystavovanie- tak obľúbené a rozšírené plemeno ako nemecký ovčiak je na výstavách stále vďačným objektom záujmu, aj keď sa jeho popularita čas od času pokúšajú tromfnúť niektoré momentálne módnejšie plemená. Pre vystavovanie je treba psa odmala zvykať na ruch a prítomnosť mnohých ľudí aj psov, učiť ho výstavnému postoju aj poklusu pri nohe alebo nechať si bez problémov prezerať cudzími osobami zuby a miešok.

Športy- nech už sa majiteľ so svojim psom špecializuje na „pracovné disciplíny“, ako je hľadanie stôp, zadržanie páchateľa a poslušnosť, alebo na rýdzo zábavné športy- obratnosť, fly-ball, poslušnosť a vyšší stupeň poslušnosti, obedience atď., nie je to „zadarmo“ majiteľa psa to bude stáť veľa času, síl a trpezlivosti- a ako spoločne chcú dosiahnúť špičkových výkonov, konkurencia je veľká. Lenže u nemeckých ovčiakov nejde len o víťazstvo nad ostatnými, ale o využitie potenciálu, ktorý v nich je.

Práca- výcvik nemeckých ovčiakov pre služobné účely u vojska alebo u polície je už dnes úzko špecializovaný: k obrane teritória, na zadržanie páchateľa, na vyhľadávanie drog. Kým policajné psy sú cvičené predovšetkým na hľadanie živých osôb, potom sú to ešte psy záchranárske, ktoré dokážu upozorniť ako na živé, tak i na zosnulé osoby pod závalom sutín, masami snehu, vrstvou hliny a dokonca aj pod vodou. Takýto výcvik zvládajú len niektoré plemená, samozrejme vrátane nemeckých ovčiakov a aj z nich potom len obzvlášť fyzicky aj psychicky odolné jedince. Tréningy vedú špecializovaní výcvikári a do záchranárskych tímov sa dostávajú len tie najlepšie tímy človek-pes. Málo sa vie, že záchranárstvo je aj pre psov natoľko stresujúca záležitosť, že by ich nadužívaniu bez primeraného času na regeneráciu, napríklad v prípade masových živelných pohrôm, ktoré sa len za posledné štyri mesiace prehnali svetom, viedlo až k úhynu zvierat.

Pomoc handicapovaným- o nič menej duševne náročná je práca psov pracujúcich s ľuďmi rôznych typov postihnúť, či už ako cannisterapeutické alebo vodiace psy. ( Planéta zvierat, 2011 )


TOPlist