OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

TÉMA: GRANULY

 
Rozhodla som sa čo to napísať na tému "Granuly". V súčasnosti existujú rôzne názory na kŕmenie psov. Asi najznámejšie delenie na dva tábory je na tzv. barfistov ( kŕmenie surovou stravou ) a tých, ktorí kŕmia granulami. Osobne by som sa nerada prikláňala ani na jednu ani na druhú stranu a to z toho dôvodu, že som za to, čo robí najlepšie psovi. Ak Vášmu psovi vyhovuje kŕmenie surovou stravou ( BARF )- je vitálny, čulý, má pevnú a pružnú srsť a dobre tvarovanú stolicu a nemá nijaké zdravotné ťažkosti, tak nie je dôvod meniť a to isté platí aj o granulách. Každý pes je individualita a každý jedinec tak môže mať rôzne potreby, napr. kvôli zdravotnému stavu. Môj pes ako 2-ročný bol kŕmený surovou stravou a vydržalo mu to 1 rok ( Rozhodnutie kŕmiť surovou stravou som spravila preto lebo sa mu rapídne začala zhoršovať srsť. ) pretože po roku dostal silné hnačky, ktorých príčinu nepoznám dodnes. Skúšala som mu mäso aj variť, ale hnačky stále pretrvávali a kedže ani rozbor stolice nič zvláštne neobjavil a ani hnačky neustupovali, tak som sa opäť vrátila ku granulám. Dosť dlhú dobu potom musel ešte brať aj probiotiká. 
Žiaľ vtedy som sa nevyznala v zložení granúl a tak som netušila, že mu dávam nekvalitnú stravu v podobe komerčných granúl. Myslím, že tam niekde začala jeho alegria. Netušim však, či k tomu aby sa napokon u neho alergia prejavila neprihrala aj prípadná dedičná predispozícia na alergiu v kombinácii s nekvalitnou stravou to mohlo mať za následok vypuknutie alergie. Začala som sa o túto tému zaujímať a čítať všetky dostupné informácie až som sa konečne v zložení granúl dokázala orientovať. Na trhu je veľký výber značiek rôznej kvality a naučila som sa jednu vec, že jediný spôsob ako sa v nich vyznať je cez zloženie. Nikdy sa pri výbere granúl neriaďte len ich popisom alebo obalom a pod. Vždy si pozorne prečítajte zloženie a najideálnejšie v angličtine. Už som totižto videla aj zlý preklad niektorých zložiek a to napr. v prípade psa alergika môže byť veľký problém. Originálny text sa dá nájsť na stránkach značky daných granúl alebo priamo na ich obale. Je tiež dôležité vedieť, že zloženie granúl ( a to platí aj pre potraviny ľudskej spotreby ) vždy začína ingredienciou, ktorej je v granulách použitej najviac. To znamená, že ak je v poradí na prvom mieste v zložení napísané mäso, tak je to zložka, ktorej tam je najviac, ak sú na prvom mieste uvedené obilniny, tak tie majú v zložení daných granulách hlavnú rolu. Samozrejme tie granule, kde sú na prvom mieste v zložení uvedené obilniny sú tou najhoršou variantou. Pes na stavbu kvalitnej srsti a svalov potrebuje bielkoviny a teda mäso ciže to by malo byť v zložení na prvom mieste. Tiež nie je jedno aké mäso bolo použité. Najideálnejšie je ak sú granule vyrábané z mäsa čerstvého a sušeného a ešte lepšie, ak je mäso použité z lokálneho chovu.
A to čomu sa treba v zložení vyhnúť sú produkty rastlinnej a živočíšnej výroby, bielkovinové hydrolyzáty a koncentráty, obilniny ( hlavne kukurica a pšenica ), chemická konzervácia a umelé dochucovače a farbivá. V prípade rastlinného oleja je tiež hlavne u alergikov dôležité vedieť aký druh oleja je použitý takže nestačí ak je napísané rastlinný olej- musí byť konkretizované o aký olej presne ide, napr. ľanový, slnečnicový a pod. Taktiež to isté platí aj o živočíšnom tuku, napr. kurací tuk a pod. Keď si už vytvoríte návik čítania zloženia a pochopíte, čo tam má a nemá byť, tak Vám to už nepríde také zložité a nebudete sa v tom cítiť stratene. Navyše sa začnete lepšie orientovať medzi jednotlivými značkami granúl a ich kvalite, čo napokon prospeje Vášmu psovi.